Uśmiech przez łzy-Światowy Dzień Uśmiechu 6.10.2023
Dodane przez miekina-depta dnia Października 06 2023 00:00:00



Jak często się uśmiechasz? O czym jest ten uśmiech? Czy uśmiechasz się dlatego, że jesteś szczęśliwy? A może uśmiechasz się, pomimo że… nie jesteś?



Dziś Światowy Dzień Uśmiechu. Jego pierwsze obchody odbyły się w 1999 roku dzięki inicjatywie Harvey’a Balla, twórcy pierwszego uśmiechniętego emotikona. Ten wyraz twarzy jest więc tak ważnym sygnałem komunikacyjnym, że przeniesiono go do rzeczywistości cyfrowej. Dzisiejsza okazja pozwala nam zastanowić się nad znaczeniem uśmiechu, dlatego przedstawiamy trzy ciekawostki na ten temat:



1. Uśmiech jest potężnym komunikatem emocjonalnym. Radość sprawia, że kąciki ust czasem same pną się w górę. Przy okazji poczucia wstydu człowiek próbuje wyjść z twarzą, a właściwie uśmiecha się, by ją zakryć. Są też momenty, gdy pomimo smutku człowiek zdobywa się na uśmiech, żeby nikogo nie martwić lub gdy w złości zachowuje pozory uprzejmości.

Bez względu na emocjonalne podłoże twojego uśmiechu, twój rozmówca i otoczenie odbierają go jako informację. Rozkodowanie tej informacji jest prostsze, gdy wyraz twarzy i słowa są spójne. Ale co, jeśli uśmiech jest tylko kamuflażem?



Może to jest dzień, w którym warto pochylić się nad swoim uśmiechem i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy czasem nie zakładasz go jako maski? A jeśli tak, z jakiego powodu to robisz? Jakie korzyści niesie za sobą zakrywanie prawdziwych emocji? Może są z tym związane jakieś straty? Co by się stało, gdybyś pewnego dnia uśmiechał się tylko w sytuacjach, gdy czujeszsię radosny? Jak byś się wtedy czuł?

2. Uśmiech i humor są narzędziami terapeutycznymi. Oba pełnią funkcje więziotwórcze, a co więcej, dają wytchnienie w mierzeniu się z trudnymi wyzwaniami terapeutycznymi. Śmiech redukuje stres, pobudza wydzielanie endorfiny zwanej „hormonem szczęścia”, zwiększa wymianę tlenową, wspiera pracę układu krwionośnego i wzmacnia organizm. Terapia śmiechem nazywana jest geloterapią. W pracy psychoterapeutycznej śmiech pełni jednak rolę techniki, a nie głównego nurtu.



3. Statystycznie człowiek uśmiecha się najczęściej w towarzystwie innych ludzi,
a jedynie niewielki procent uśmiechu jest wywołany przez śmieszność żartów. Dzięki tzw. „neuronom lustrzanym” na widok uśmiechniętej osoby człowiek również czuje chęć uśmiechania się.

Więc dobrze jest się uśmiechać i czasem nawet warto zmusić się do tego, żeby poczuć się lepiej. Jednak niech to nigdy nie będzie sposób ucieczki od prawdziwego samopoczucia. Bo twoje emocje to informacja, co u ciebie i są to jedne z najważniejszych wskazówek w życiu.


Pięknego świętowania Światowego Dnia Uśmiechu! Uśmiechaj się jak najczęściej w zgodzie ze sobą. I niech twój uśmiech rozświetla ten świat.


Zapraszamy do galerii TUTAJ


Zapraszamy na nasz facebook