Święto Liczby Pi (π)
Dodane przez miekina-depta dnia Marca 14 2023 22:26:56


14 marca 2023 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Liczby Pi. Dlaczego tego dnia? Ponieważ, ta tajemnicza liczba kojarzona jest z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”. W tym roku chcieliśmy pokazać, że matematyka, to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy. Dlatego obchody Liczby Pi w naszej szkole miały charakter konkursu między klasami, który poprowadzili Olivia Passia kl. VII i Karol Pawlik kl. VI.

Przed rozpoczęciem konkursu uczennica klasy VI Balina Stawska przeczytała wiersz Wisławy Szymborskiej pt. "Liczba Pi". Po czym konkurs rozpoczęliśmy o wylosowania uczestników poszczególnych zespołów, które nazwaliśmy πeski, πsanki, πnokio, πłki. Nad przebiegiem losowania pieczołowicie czuwało jury i Adam Karpiński z klasy VI.

Po emocjonującym losowaniu każdy zespół miał do pokonania sześć konkurencji takich jak: wykonanie liczby π w 3D z kolorach gazet, taśmy klejącej i nożyczek. Kolejną konkurencją było na rysowanie karykatury nauczyciela przedmiotów ścisłych. Nauczyciele mogli zobaczyć jak widzą, postrzegają ich uczniowie.

Najtrudniejszym zadaniem było zapamiętanie jak największą ilości kolejnych cyfr w liczbie Pi. Dla naszych uczniów nie ma żadnych trudnych zadań, świetnie sobie z tą konkurencją poradzili. Ciekawą konkurencja okazało się ułożenie hasła promocującego matematykę. Hasła były zwięzłe i konkretne, natomiast zespół πnokio ułożył wiersz, co było miłym zaskoczeniem na uczestników i jury tego dzisiejszego dnia. Na sam koniec uczniowie zmierzyli się z skojarzaniami matematycznym i wyrazami rozpoczynającymi się na Pi.

Czekając na ogłoszenie wyników konkursu uczniowie mogli zobaczyć film pt. "Ludolfina tajemnicza liczba π". Przyszedł czas na sprawdzenie aktywności fizycznej, która polegała na kręceniu hula hopem. Nie obyło się bez śmiechu. W końcu nadszedł wyczekiwany czas na ogłoszenie wyników konkursu:

I miejsce zajął zespół πnokio.
II miejsce zajął zespół πłki
III miejsce zajął zespół πsanki
IV miejsce zajął zespół πeski

Konkurs zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem.

Zapraszamy do galerii TUTAJFilmiki z konkursuZapraszamy na nasz facebook