Wycieczka Auschwitz-Birkenau-9.11.2023
W dniu dzisiejszym odbyła się prawdziwa lekcja historii. Klasy 7 i 8 udały się do byłego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Na tę niecodzienną lekcję wyruszyliśmy skoro świat. Na miejscu czekała na nas pani przewodnik. Samo zwiedzanie zajęło nam prawie 3 godziny.
Obóz koncentracyjny został utworzony przez Niemców w połowie 1940 r. na terenie koszar wojskowych w Oświęcimiu. Pierwsze transporty pojawiły się w czerwcu 1940 r. Ponad 700 pierwszych więźniów przekonało się , że wcale nie trafili do lepszego świata jak im oznajmiono, lecz do obozu pracy, gdzie głód, choroby, zniewolenie i dehumanizacja człowieka była na porządku dziennym, a praca wykonywana ponad siły wcale nie daje wolności. Po dwóch latach obóz rozpoczął masową likwidację ludzi narodowości żydowskiej (i nie tylko, Polacy też tam ginęli) i od tego momentu stał się obozem zagłady. Łącznie zginęło w nim milion osób z 23 krajów różnych narodowości, w większości Żydów.
Auschwitz-Birkenau to pomnik czarnych kart historii, jednak warto go odwiedzić przynajmniej raz w życiu, aby ocalić od zapomnienia tych, którzy tam spoczywają w bezimiennych mogiłach. Warto nadmienić, że symbol planowanego ludobójstwa Żydów został wpisany na listę UNESCO w 1979 r..Zapraszamy do galerii TUTAJZapraszamy na nasz facebook


Dzień dyni-8.11.2023
„Dynia nie taka straszna, ale smaczna”-pod takim hasłem rozpoczęliśmy lekcję 4 i 5 w środowe przedpołudnie. W tym dniu samorząd uczniowski zaplanował ciekawe zadania dla poszczególnych klas.


Młodsze klasy wykonali modele dyni z modeliny, ciastoliny, plasteliny, kulek papieru, papieru, bibuły, gazet. Natomiast klasa czwarta rozwiązywała łamigłówki, rebusy, krzyżówki, z kolei klasa piąta wklejała w dynię ciekawostki o niej (kto odkrył dynie, skąd pochodzi, jakie są rodzaje dyni, właściwości odżywcze, zastosowanie, jakie potrawy można z niej zrobić, owoc czy warzywo?). Najtrudniejsze zadanie miała klasa szósta, która wcieliła się artystów i ułożyła piosenkę o tym pomarańczowym warzywie. Natomiast najstarsze klasy zaprezentowały jak może wygrać moda dyniowa 2023.


Na zakończenie tego dnia, każda klasa przestawia krótką prezentację swoich prac, a w nagrodę otrzymali słodki poczęstunek.

Zapraszamy do galerii TUTAJZapraszamy na nasz facebook

Ogólnopolska Akcja Edukacyjna dla dzieci pod hasłem „My nie gryziemy”-6.11.2023r.
Dziś odwiedziła nas amerykańska ciężarówka marki freightliner, która wzbudziła duże zainteresowanie wśród mieszkańców Szonowic. To przedstawiciele Fundacji Ewy Naworol przyjechali do nas w związku z Ogólnopolską Akcją Edukacyjną dla dzieci pod hasłem „ My nie gryziemy ”

Celem akcji jest szkolenie dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie profilaktyki pogryzień i ataków przez psy. Dla Fundacji istotne jest również zwrócenie uwagi na sygnały przekazywane przez psy, prawidłowe zachowanie się w sytuacji zagrożenia z udziałem nieznajomych psów, zaznajomienie z zasadami prawidłowego odżywienia się, a także odpowiednie zachowania w zakresie opieki i wychowania tych zwierząt.


Psy Kola i Witek oraz ich właścicielka uczą najmłodszych jak odczytywać sygnały wysyłane przez zwierzęta, jak się o nie troszczyć i być przy tym bezpiecznym, a wszystko jak mówi motto fundacji „ Z miłości do dzieci, z miłości do zwierząt…”.


Ten mobilny punkt edukacyjny odwiedził już wiele miejscowości w całej Polsce. Cieszymy się , że na mapie jego podróży znalazły się Szonowice, bo zajęcia były bardzo ciekawe, potrzebne i podobały się zarówno najmłodszym jak i troszkę starszym uczniom. Na koniec zajęć dzieci gorąco podziękowały prowadzącej, a także otrzymały upominki, w postaci książeczek i smyczy. Najważniejsza w tym dniu była jednak zdobyta wiedza, która zostanie w naszych głowach na długo❤️Zapraszamy do galerii TUTAJZapraszamy na nasz facebook

Propozycja wycieczek szkolnych 2023

Dzień języków obcych-30.10.2023
03.10.2023 r obchodziliśmy w szkole Dzień Języków Obcych. W tym roku miał on charakter międzynarodowy, gdyż postanowiliśmy skupić się na mniej oczywistych językach niż zazwyczaj. I tak, klasy miały za zadanie przygotwać słowniki w języku Pakistańskim, Indyjskim, Japońskim, Chińskim oraz Tunezyjskim. Następnie klasy prezentowały swoje dzieła, po czym przeszliśmy do ostatniego punktu dnia, czyli teleturnieju Jaka To Melodia. Reprezentacje poszczególnych miały za zadanie odgadnąć w jakim języku była prezentowana piosenka oraz wskazać wykonawcę i tytuł. Zabawa była świetna! Zapraszamy do zapoznania się z dokumentacją zdjęciową oraz filmową.Zapraszamy do galerii TUTAJZapraszamy na nasz facebook

Dzień Edukacji Narodowej-16.10.2023

Pasowanie na ucznia klasy pierwszej-16.10.2022Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej świętowaliśmy 16 października 2023r. Dnia 16.10.2023 r. w naszej szkole odbyło się PASOWANIE NA UCZNIA klasy 1A . Do pasowania przystąpili: Julia Karpińska, Lena Grabiniok, Karol Ostrowski, Maksymilian Gawin, Martyna Czekała, Amelia Szabra, Bartosz Rynka, Anna Zięć, Kevin Hosumbek. Z tej okazji uczniowie wystąpili w przedstawieniu, złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. Otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Na uroczystość zostali zaproszeni rodzice uczniów.
Zapraszamy do galerii TUTAJZapraszamy na nasz facebook


Życzenia DEN 2023

Uśmiech przez łzy-Światowy Dzień Uśmiechu 6.10.2023
Jak często się uśmiechasz? O czym jest ten uśmiech? Czy uśmiechasz się dlatego, że jesteś szczęśliwy? A może uśmiechasz się, pomimo że… nie jesteś?Dziś Światowy Dzień Uśmiechu. Jego pierwsze obchody odbyły się w 1999 roku dzięki inicjatywie Harvey’a Balla, twórcy pierwszego uśmiechniętego emotikona. Ten wyraz twarzy jest więc tak ważnym sygnałem komunikacyjnym, że przeniesiono go do rzeczywistości cyfrowej. Dzisiejsza okazja pozwala nam zastanowić się nad znaczeniem uśmiechu, dlatego przedstawiamy trzy ciekawostki na ten temat:1. Uśmiech jest potężnym komunikatem emocjonalnym. Radość sprawia, że kąciki ust czasem same pną się w górę. Przy okazji poczucia wstydu człowiek próbuje wyjść z twarzą, a właściwie uśmiecha się, by ją zakryć. Są też momenty, gdy pomimo smutku człowiek zdobywa się na uśmiech, żeby nikogo nie martwić lub gdy w złości zachowuje pozory uprzejmości.

Bez względu na emocjonalne podłoże twojego uśmiechu, twój rozmówca i otoczenie odbierają go jako informację. Rozkodowanie tej informacji jest prostsze, gdy wyraz twarzy i słowa są spójne. Ale co, jeśli uśmiech jest tylko kamuflażem?Może to jest dzień, w którym warto pochylić się nad swoim uśmiechem i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy czasem nie zakładasz go jako maski? A jeśli tak, z jakiego powodu to robisz? Jakie korzyści niesie za sobą zakrywanie prawdziwych emocji? Może są z tym związane jakieś straty? Co by się stało, gdybyś pewnego dnia uśmiechał się tylko w sytuacjach, gdy czujeszsię radosny? Jak byś się wtedy czuł?

2. Uśmiech i humor są narzędziami terapeutycznymi. Oba pełnią funkcje więziotwórcze, a co więcej, dają wytchnienie w mierzeniu się z trudnymi wyzwaniami terapeutycznymi. Śmiech redukuje stres, pobudza wydzielanie endorfiny zwanej „hormonem szczęścia”, zwiększa wymianę tlenową, wspiera pracę układu krwionośnego i wzmacnia organizm. Terapia śmiechem nazywana jest geloterapią. W pracy psychoterapeutycznej śmiech pełni jednak rolę techniki, a nie głównego nurtu.3. Statystycznie człowiek uśmiecha się najczęściej w towarzystwie innych ludzi,
a jedynie niewielki procent uśmiechu jest wywołany przez śmieszność żartów. Dzięki tzw. „neuronom lustrzanym” na widok uśmiechniętej osoby człowiek również czuje chęć uśmiechania się.

Więc dobrze jest się uśmiechać i czasem nawet warto zmusić się do tego, żeby poczuć się lepiej. Jednak niech to nigdy nie będzie sposób ucieczki od prawdziwego samopoczucia. Bo twoje emocje to informacja, co u ciebie i są to jedne z najważniejszych wskazówek w życiu.


Pięknego świętowania Światowego Dnia Uśmiechu! Uśmiechaj się jak najczęściej w zgodzie ze sobą. I niech twój uśmiech rozświetla ten świat.


Zapraszamy do galerii TUTAJ


Zapraszamy na nasz facebook

Międzyszkolny konkurs z języka angielskiego i niemieckiego 22.09.2023
22 września uczniowie klasy VI w składzie Djalisa Lensen, Przemysław Rolka

oraz uczennice klasy VII Balbina Stawska oraz Wiktoria Przybyła wzięli udział

w międzyszkolnym konkursie gminnym organizowanym przez ZSP z Rudnika.

Obie reprezentacje rywalizowały w kategorii języka angielskiego.


Nasi uczniowie odnieśli ogromny sukces!

Djalisa z klasy V zajęła 2 miejsce,

Balbina z klasy VII 1 miejsce!


Opiekunem uczniów jest Pan Michał Depta.


Serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy


Zapraszamy do galerii TUTAJ


Zapraszamy na nasz facebook

Pożegnanie lata 21.09.2023

21.09.023r. lekcje w naszej szkole zamieniły się w aktywność społeczną

i integracyjną w młodzieżą ze Szkoły w Gamowie gdzie razem żegnaliśmy lato.

Było ognisko z kiełbaskami, turniej piłki nożnej oraz wiele innych zabaw.


Zapraszamy do galerii TUTAJZapraszamy na nasz facebook

Wygenerowano w sekund: 0.02
3,703,713 unikalnych wizyt